OSP Chrostkowo Ochotnicza Straż Pożarna Chrostkowo

90 LAT OSP CHROSTKOWO

Zaczynali od ręcznej sikawki, drabiny i wiader. Po 90 latach działalności są chlubą gminy i powiatu oraz ciągle się rozwijają. OSP Chrostkowo obchodziła w sobotę 13 sierpnia 2016r. swoje 90. urodziny.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrostkowie została założona w 1926 roku z inicjatywy Mieczysława Święcickiego z Nowej Wsi. Pierwsze wyposażenie składało się z ręcznej sikawki, drabiny i wiader. 13 października 1935 roku odbyły się w Chrostkowie pierwsze zawody, w których brały udział straże z: Chrostkowa, Stalmierza, Zbójna i Rojewa. Gospodarze zwyciężyli. Rok później wybudowano drewnianą remizę, którą otwarto we wrześniu oraz poświęcono sztandar ufundowany przez społeczeństwo. W latach 1939-1945 działalność OSP została zawieszona. Po wyzwoleniu jednostka wznowiła swoją działalność. W latach 1968-1971 wybudowano nowy garaż oraz uruchomiono świetlicę, pojawił się nowy samochód typu beczkowóz, druhowie kupili telewizor i nowe mundury. W 1993 roku OSP Chrostkowo otrzymała nowy wóz bojowy, a w 1996 roku jednostka obchodziła jubileusz 70-lecia powstania.

Poszli do przodu

W minioną sobotę ochotnicy z Chrostkowa świętowali 90. urodziny jednostki. Na przełomie prawie wieku OSP bardzo się rozwinęła. – Działam w OSP od 1979 roku, a prezesem jestem drugą kadencję. Mamy obecnie 34 druhów oraz 4 wspomagających seniorów, jak np. Konstanty Kurzyński. Sprzęt mamy bardzo dobry, od 2005 roku działamy w krajowym systemie ratowniczym. Dużo pomaga nam gmina. Kupiliśmy też mundury. W ostatnich latach poszliśmy bardzo daleko - mówi Aleksander Chudowolski, prezes OSP Chrostkowo. Obecnie jednostka posiada dwa wozy bojowe i jedno auto osobowe, kilka pomp i w zasadzie cały asortyment sprzętu. To pozwala na prężną działalność. Druhowie z Chrostkowa na brak pracy na pewno nie narzekają. – Ostatnio szukaliśmy zaginionej staruszki, kilka dni temu mieliśmy pożar samochodu. Ogółem wyjeżdżamy średnio 60 razy w ciągu roku. Ale innych wyjazdów, które także służą ludziom, jest ok. 150 rocznie. Współpracujemy ze szkołą i z parafią w Chrostkowie. Ludzie nas bardzo dobrze postrzegają, dlatego też chętnie nam pomagają - dodaje Chudowolski.

Docenieni przez władze

Oczywiście na uroczystości nie mogło zabraknąć władz samorządowych oraz kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej z Lipna. Wszyscy goście jednym tonem podkreślali, jak ważną rolę spełnia 90-latka. – Z okazji tego jubileuszu gratuluję wszystkim strażakom oraz seniorom. Wasza pomyślność jest o tyle ważna, bo wszyscy czekają na waszą pomoc. I najważniejsze, że nigdy tych oczekiwań nie zawodzicie – przekonywał wójt Mariusz Lorenc.

Dla strażaków-ochotników szczególnie istotne jest uznanie kolegów po fachu. – 90 lat to prawie cztery pokolenia strażaków. Osobiście tę jednostkę znam od 25 lat i nie pamiętam sytuacji, by strażacy z Chrostkowa zawiedli, gdy potrzebna była ich pomoc. Było za to wiele zdarzeń, gdzie dzięki szybkiej interwencji druhów sytuacja zostawała opanowana – wyjaśnia bryg. inż. Jerzy Fydrych, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej KM PSP w Lipnie.

Jakie cele na setkę?

Z powodu 90 lat działalności strażacy z Chrostkowa mogą chodzić z podniesionymi głowami. Ale zamiast oglądać się za siebie, zarząd OSP patrzy do przodu. Najważniejszym założeniem jest budowa nowej strażnicy. Starą przebudowano z drewnianej na murowaną w 1957 roku, ale i jej czas mija. – Trwają rozmowy z gminą, bo chcemy pobudować nową strażnicę. Mamy bardzo starą remizę, której jesteśmy właścicielem. Ale nasze dochody często nie starczają na rachunki, choćby za prąd. Wiele pomagał nam w tym względzie starosta. Działkę pod nową siedzibę praktycznie już mamy, dlatego ten cel na najbliższe lata jest realny – twierdzi prezes Aleksander Chudowolski.

Uroczystość na terenie chrostkowskiego domu kultury uświetnił występ orkiestry OSP Brzeźno pod przewodnictwem Stanisława Jagielskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć odznaczeń dla zasłużonych strażaków. Laury wręczał m.in. poseł Zbigniew Sosnowski. Poniżej lista wyróżnionych.

„Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa": Ryszard Szymborski, Andrzej Siemiątkowski, Edmund Grzywiński, Józef Żuchowski, Grzegorz Dudziński, Waldemar Dudziński, Lesław Siemiątkowski.

„Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa": Kzysztof Mazur, Grzegorz Kalinowski

„Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa": Jarosław Radke, Marcin Mazanowski, Dariusz Szyplik, Krzysztof Zdrojewski, Tomasz Borkowski, Mirosław Siemiątkowski, Grzegorz Chudowolski, Tomasz Wyborski, Jan Mulski, Bartosz Bentkowski
Odznaka „Strażak wzorowy": Daniel Grzywiński, Adrian Mordzak, Andrzej Zieliński